Odkazy

Podoba těchto tabulek je, samozřejmě, rovněž ovlivněna předcházející absencí některých plánovaných soutěží. Nicméně, i tak je, myslím, zajímavá a někdy dokonce i hodně průkazná, zejména tehdy, kdy se uskutečnila týmová zápolení podle původního kalendáře, tj. u žáků či juniorů.

Tabulky jsou průřezově generovány v souladu s počtem startujících v týmových kláních. Pro lepší orientaci připojuji i soubory rekapitulující počet letos aktivně závodících v každém oddílu. Z těchto rankingů mj. vyplývá, že nejvíce vzpěračů startovalo zatím za Havířov 24, následuje Rotava 18, Horní Suchá 17, Holešov a Zlín 15, Boskovice 14, Sokolov 13, Třinec 12, Bonatrans Bohumín, Ostrava a Start Plzeň 11, Chomutov 10. Závodili vzpěrači z 25 oddílů.

Číst dál...

(*26. 8. 1929 – †11. 7. 2020)

Číst dál...

 

Číst dál...

Dvojbojové tabulky jasně ukazují, jak se zejména projevila absence soutěží dospělých, zvláště mužů. Jak už řečeno, nemožnost prvního letošního startu či dokonce několika už během prvního půlroku, byla způsobena opatřeními v souvislosti s virovou pandemií. Věřme, že ač důsledky pandemie ve světě nyní ještě rostou, občané České republiky budou potřebně ukáznění a odpovědní činitelé zvolí taková řešení, že už bude možné v plném rozsahu uskutečnit všechny plánované soutěže.  

Jak se stalo tradicí, tabulky najdete buď v jednotlivých souborech, nebo v kompletu. Ten začíná nejprve tabulkami žen a dívek, sestupně podle věku, tedy od absolutního rankingu, po věkově nejmladší. Obdobně je členěna i část mužských tabulek, od TOP 50 mužů, přes starší juniory… až po nejmladší žáky.

Číst dál...

Analýzu průběhu vzpěračského roku tradičně začínáme pořadím podle Sinclairových bodů.

Jak známo, do soutěží zasáhla opatření v souvislosti s virovou pandemií. Redukce se, samozřejmě, projevila v počtu aktivně závodících, ale tam, kde měli sportovci možnost zápolit, tam jejich počty neubyly, v některých případech dokonce zaznamenáváme nárůst jejich počtu oproti polovině roku 2019! Konkrétně oproti loňsku soutěžilo více žáků, ba i žaček (u dívek dokonce +4!), ve věku 14-15 let, počet ml. juniorů je v porovnání s loňskem stejný.

Pravda, v jiných věkových kategoriích máme zatím méně mužů i žen, a to zejména v souvislosti s tím, že se teprve rozjedou 2. a 3. ligy, některá klání Masters a další závody. Řada z nich je přesunuta do 2. poloviny roku, která by tedy měla být ještě nabitější, než jindy.

Číst dál...

Evropský šampionát se bude konat ve dnech 11. – 20. 9. 2020 v Rovaniemi (FIN). Rovaniemi je hlavní město Laponska. Polohou je 8 km jižně od severního polárního kruhu, zhruba 6 km je vzdálené sídlo Santa Clause. Jeho rozloha 8 016,84 km² ho řadí na první místo v Evropě. Pro porovnání Praha má 496 km². Hustota obyvatelstva 8/km², Praha 2 539/km². Samotné město má zhruba 30 000 obyvatel, od roku 2006 se sloučenými okolními obcemi v jedno město, 61 000 obyvatel. Celý sportovní areál Santasport, kde se bude konat soutěž, je schován v lese a to se dá říci i o samotném městě. V posledních letech se zde konalo MS Masters (2015) a ME Masters (2019). Kongresman Mgr. Petr Krol, vedoucí trenér Pavel Ivanič, asistenti trenéra Pavel Khek a Ladislav Pásztor.

Číst dál...

Chystá se aukční senzace sportovního sběratelství. Dne 11. 7. 2020 bude v německé aukční síni Andreas Thies v Nürtingenu dražen OLYMPIJSKÝ ŘÁD ve zlaté variantě. Jde o první případ dražby nejvyššího olympijského vyznamenání. Nedosti tomu, řád v roce 1985 předal president Mezinárodního olympijského výboru (IOC) Juan Antonio Samaranch generálnímu tajemníku Sjednocené socialistické strany Německa (NDR) Erichu Honeckerovi. Byl předsedou vlády, která vytvořila státní dopingový program, který zahrnoval více než 10 000 sportovců. Samaranch prohlásil, že Honeckera vyznamenal IOC, protože Východní Německo bylo první komunistickou zemí, která potvrdila svou účast na olympijských hrách v Soulu 1988 a odvrátila tak možnost dalšího bojkotu po přerušených hrách v Montrealu 1976, Moskvě 1980 a Los Angeles 1984. Dražba začíná na 10 000 EUR.

Číst dál...

Na této adrese si můžete prostudovat videa, na kterých jsou v reálu zaznamenány neplatné (platné) pokusy špičkových závodníků. Jsou zde znázorněny pokusy, o kterých se mohou mnozí myslet, že jsou platné, ale pravidla mluví jasnou řečí. S některými zde uvedenými situacemi s činkou se nepotkáváme často, to je důvod věnovat jim zvýšenou pozornost. Jako pomůcka tyto videa budou sloužit především rozhodčím, ale poučit se z nich mohou trenéři i závodníci. Autor Milan Mihajlovič je členem Technické komise IWF.

Číst dál...

* 25.6.1937 - † 23.6.2020

Číst dál...

Vše, co jste chtěli vědět o novém kalendáři vzpěraček naleznete na www.sport.cz

Číst dál...