Odkazy

Termín: 17.-18.11.2018, místo: Havířov

 

O víkendu se stal Havířov pořadatelem nejdůležitějších domácích soutěží jednotlivců. Konalo se zde jubilejní sté mistrovství České republiky mužů a 29 soutěže v kategorii žen. Sobota byla věnovaná mužům a neděle ženám. V průběhu soutěží M+W byla ve většině věkových kategorií vyhodnocena Zlatá činka. Nezapomnělo se ani na několik jubilantů (60, 70 a 75 let). Všichni obdrželi z rukou předsedy Českého svazu Mgr. Petra Krola zajímavé ocenění. V kategorii mužů nastoupilo na start 36 mužů, z přihlášených chybělo 5 závodníků. Z důvodu nedoléčených zranění byli omluveni i někteří reprezentanti. V neoficiálním hodnocení klubů zvítězil SKV OZ Horní Suchá s 28 body před Bohumínem 17 bodů, Sokolovem a Ostravou 14 bodů. Bodovalo 14 oddílů. František Polák stále jede na rekordní vlně, v Havířově překonal národní rekordy v HK do 62 kg/M17 v trhu 109 kg, v nadhozu 135 kg a ve dvojboji 244 kg. V celkovém hodnocení na Sb. se umístil na bronzovém stupni s téměř 360 body. V TOPu zvítězil Petr Mareček (SOU Boskovice) s 375 Sb. před Jiřím Gasiorem (SKV Bonatrans Bohumín) 368 Sb. a výše uvedeným Polákem. Zklamán končil Petr Stránský (STP), po třech úspěšných pokusech v trhu, nadal základ v nadhozu a připravil se tak minimálně o stříbro. Po vážném zranění se vrátil Matěj Mokál (HSU), držíme palce. Kategorie do 56 a 62 kg ovládli junioři. Petr Mareček (BOS) potřebuje hustší soutěžní kalendář. V HK do 105 kg vítěz Jiří Gasior (ZDB) neměl však soupeře! Tentokrát mu 200 kg v nadhozu odolalo. Výrazně v těžké váze chyběli Jiří Orság a Kamil Kučera. Patrik Krywult (HAV) ještě není stoprocentně fit, ale v této soutěži byl důležitý zisk titulu. Jedenáct juniorů vybojovalo medaili. Zvítězili patnáctiletý Marek Polhoš (SOK), Polák (M17) a Mareček (20). Pro Poláka to je v letošním roce čtvrtý titul (M17, M20, M23, M) s překonáním 29 národních rekordů v těchto kategoriích.

 

V kategorii žen startovalo 37 závodnic. Z původně přihlášených (48) jich chybělo 25%! Podle očekávání se nejlepší stala Simona Hertlová (TAK Hellas Brno) s 234 Sb. před Eliškou Pudivitrovou 224 Sb. a Michaelou Skleničkovou (obě Bohemians Praha). Přes 200 Sb. se dostalo sedm žen. I v šampionátu žen padly národní rekordy. Petra Žampová (APK Praha) vytvořila rekord v nadhozu výkonem 85 kg v HK 58 kg/W0 a Lenka Orságová (Sokol Nový Hrozenkov) v trhu 75 kg v HK do 69 kg/W1. Svaz zde ušetřil 8 medailí (+ 3 v kategorii mužů). HK do 48 kg nebyla obsazena, v HK do 53 kg soutěžila dvě děvčata, v HK do 90 a přes 90 kg po jedné závodnici. Viděli jsme perfektně zvládnutou techniku mnohých závodnic, ale pár pokusů také na té opačné straně. Simona Hertlová v trhu zvládnutým základem na třetí pokus, zahrála svému trenéru Milanovi Lutterovi řádně na nervy. Chyběly juniorky, výrazně se prosadila pouze dvacetiletá Veronika Hendlová (Crossfit Destiny Brno), která zvítězila v HK do 53 kg. Julie Švecová (Vzpírání Haná) vybojovala pro svůj mladý klub další národní titul. Jistě již začala organizovat další kalendář propagující krásu ženského vzpírání a náš svaz. V neoficiálním hodnocení klubů zvítězil TAK Hellas Brno 20 bodů, před Bohemians Praha 18 bodů, Ostravou a Bohumínem 10 bodů. Bodovala 12 oddílů – klubů.  

 

Zdá se, že druhá polovina listopadu nesvědčí výkonnostní úrovni, kterou bychom na nejvýznamnějších domácích soutěžích jednotlivců očekávali. Mistrovství se mělo původně konat v Praze. Účastníci šampionátu mohli v průběhu dvoudenních soutěží shlédnout výstavu fotografií z historie našeho sportu. Výstava bude z rozhodnutí svazu putovní. V Havířově ji můžete shlédnout ještě na tradiční soutěži TOPu 12, který se koná dne 8. 12. 2018. V novém roce se výstava bude stěhovat do Holešova, kde se v jarních měsících uskuteční mistrovství České republiky v kategorii Masters a výstava bude doplněna o průřez historií této věkové kategorie u nás.  Premiéru zde měl sobotní bufet ve formě švédského stolu + výborný guláš – pro účastníky mistrovství zdarma! Všichni medailisté dostali k oficiální medaili také vkusný pohár. Vadou na kráse bylo pódium, které se muselo při sobotní soutěži několikrát opravovat a nakonec vzpěračské prkno bylo z pódia sejmuto na podlahu sportovní haly, kde se vzpíralo i v nedělní soutěži. V jiných ohledech neměl jubilejní šampionát vadu a za to patří dík vedení vzpěračského klubu.

 

Karel Prohl