Odkazy

Termín: 26.05.2007, místo: Nový Hrozenkov

Jediná chyba v zápise spočívá v neuvedení rozhodčích. Potvrzuje se, že pokud pořadatel přejde na elektronický zápis soutěže, tento se stává čitelný, absolutně přehledný a hlavně díky moderní technice, která nezadržitelně proniká i do vzpírání, rychle dosažitelný. Hrozenkovské prostory určené ke vzpírání se rozšiřují. Tentokrát sportu ustoupila školní kuchyň s jídelnou. Milá pozornost ministerstva školství a tělovýchovy. Soutěže se již nezúčastnily družstva TJ Holešov v kategorii juniorek a Sokola Lázně Bohdaneč v ženách. Do soutěže žen nastoupila děvčata z Lonky Příbor.

Po mnoha letech došlo v tomto kole k politování hodnému aktu zápočtu startu. S touto praxí se začalo v sedmdesátých letech a trvala dlouhých 20 let. Jsou jiné cesty jak se vyhnout termínovým kolizím. V listopadovém termínu tvorby soutěžního kalendáře jsou známi termíny ME-MS všech věkových kategorií. Stává se, že v kalendáři IWF dojde k dodatečným změnám. Na ty jsme však vždy dokázali správně reagovat. V tomto případě nebránilo nic změně termínu i když jsme v listopadu 2006 datum soutěže v Limassolu znali a z počátku ho nerespektovali. Pamětníkům připomínám, mladším oznamuji, zápočty se v minulosti rozrostli do tak obludných rozměrů, že seniorské a juniorské špičky se prakticky ligových a v některých případech i mistrovských soutěží jednotlivců nezúčastňovali a zápočtem získávali body a medaile bez fyzické účasti v soutěži. Nominace ligových družstev, které měli ve svém středu reprezentanty se projednávala v komisy vrcholového spotu (předchůdce reprezentační komise) a oddílový trenér v případě reprezentanta do ní nemohl zasáhnout. Dovolím si malý ironický návrh „omluvitelné je započítat start pouze z důvodu finančních úspor, proto navrhuji společný krok se Slovenským svazem vzpírání v pořádání ligových soutěží ve stejném termínu a vzájemným zápočtem ušetřit cestovné závodníků, osobních trenérů a ušetřit tak oddílové pokladně 10 tisíc, které by oddíl mohl využít pro mládež. V budoucnu pak již nebude problém započítat start z ME-MS-OH i cizincům hostujícím v našich ligových soutěžích. Dohlédneme-li ještě do vzdálenější budoucnosti, zjistíme, že závodníkovi se započítá výkonnostní průměr za uplynulý rok a ten se mu v příštím ročníku započítá do každého ligového kola. Následující rok však již vzpírajících vzpěračů nebude a vzpírání skončí, ale jen proto aby mohlo stanout jak Fénix z popela a začít dělat stejné chyby od začátku“. Playback jsem vždy odsuzoval, nedovolme opakování.

V lize juniorek zakolísal hlavní favorit z Bohumína. Trenér se dopustil vážné chyby a stojí za vypadnutím Hany Gasiorová, která nezvládla základní pokus v trhu na 29 kg. Tím si bohumínští zkomplikovali cestu za titulem. Nikola Josefi bude za pár dnů reprezentovat na MS juniorek do 20 let v Praze a protože se na mistrovství ČR juniorek zranila, zde neriskla a soutěží prošla se symbolickým výkonem. Laura Lozová je naší další reprezentantkou pro MSJ. Ta se však nešetřila a pokusila o své maximum. Děvčata z Bohdanče prošla soutěží bez zaváhání a zaslouženě v tomto kole zvítězila a převzala vedení po 2. kole. Veronika Věžníková se blýskla překonáním národního rekordu. Iva Saranová z N.Hrozenkova je další reprezentantkou připravující se na MSJ. O 0,6 Sb. porazila svoji oddílovou kamarádku Petru Orságovou, která na nominaci nedosáhla a v soutěži překonala rekord ČR J-17 v trhu výkonem 52 kg.

I v lize žen bylo vítězství v kole ovlivněno výpadkem závodnice. Tentokrát si smůlu vybrala Monika Pechočová v trhu na 72 kg. Ostrava tím ztratila prvenství v celkovém hodnocení a se stejným počtem velkých bodů prohrává s Hrozenkovem o necelých 8 Sb. V družstvu Ostravy zářily Zuzana Svrčková, která prošla soutěží bez jediného zaváhání a Petra Klimparová. Opět jsme se setkali s Radkou Ševčíkovou, která se pomalu k čince vrací. Zvítězily děvčata z Hrozenkova. Nejlepší závodnicí soutěže se stala Lenka Orságová. Jediná v našem vzpírání je schopná překonat 200 bodovou hranici, ale elitní evropská úroveň se pohybuje kolem 250 Sb. Majce Orságový se započítával výkon z ME Masters, který dosáhla dne 20.05. v Limassolu. O zápočty ze stejné soutěže šlo i v případě startu Jitky Štolfové a Jarmily Kaláčové. Všechny jmenované svými výkony na ME zvítězily. Bronzovou příčku obhájily děvčata ze Zlína. Za zmínku stojí výkon Marty Hodulákové, která v TOPu obsadila za Lenkou Orságovou 2. místo a ztroskotala pouze v nadhozu na 86 kg. Závod se nepovedl Evě Starckové ze Sokolova. Adeptka startu na MSJ v Praze měla v soutěži pouze jeden platný pokus. Na národním mistrovství juniorek jsme mohli s uspokojením konstatovat její zlepšení v technickém provedení. Do ligového výkonu se pravděpodobně promítají problémy s její nominací do reprezentace a nesplněné nároky osobního trenéra a manažera. Škoda , tahle šance se již nebude opakovat.