Odkazy

Termín: 1.-8.7.2001, místo: Thessaloniki, GRE

Lenka Orságová ze Sokola Nový Hrozenkov, nyní již ale startující za PSKO Praha, je bohužel jedinnou juniorkou, kterou Český svaz může vpustit na světová vzpěračská prkna. Není to žádná sláva, ale chybělo málo a Lenka mohla být do 10 místa v HK do 63, ale i do 69 kg. Narozena v roce 1983 má před sebou ještě dva roky juniorské kariéry a velkou reservu v tělesné váze. Mnoho sil ji odčerpává studium na Policejní akademii v Holešově, kde na ní trenérsky dohlíží Mgr. Daniel Kolář. Víkendy tráví pod trenérskou péčí svého otce Františka Orsága. Lenka se v přípravě na podzimní ME juniorek musí zaměřit především na druhou část nadhozu. Výraz je její slabinou, chybí jí síla v pažích - nevzládá techniku snížení činky před samotným výrazem. Patří mezi vzpěračky, které chtějí závodit a dokazují svou touhu počtem startů přesahujícím běžný průměr. Protože jí nechybí chuť do tréninku věřím, že se v brzké době dočkáme umístění na bodovaném, olympijském místě.

Pouze tři závodníky se odhodlal Český svaz vzpírání nominovat na letošní MS juniorů. U ostatních výkonnost ještě zdaleka na světovou konkurenci nestačí. Jako trenér byl nominován Miroslav Kozel. Vzhledem k chronickému nedostatku finančních prostředků byli i tito závodníci postiženi nízkým počtem hodin aklimatizace. Po nočním příletu do Soluně následovala ranní akreditace, vážení a start. Zbyněk Dub se o změně hodiny vážení a startu své skupiny dozvěděl právě při akreditaci a měl problém upravit tělesnou hmotnost do 62 kg o celý den dříve. Stihnul to, ale na výkonu byla nečekaně rychlá redukce znát.

K samotnému vystoupení našich závodníků. S odřenýma ušima se do nominace prodřel Petr Slabý. Prognosticky to nevypadalo lépe naž na 13.-15. místo. Dostal důvěru a nezklamal. Osmým místem potvrdil, že prognóza může být jen určitou nápovědou k umístění. Každý rok je však výkonnost jiná, neodpovídající víceletému průměru. Petr „dělal“ dobře. Osm českých rekordů v trhu, nadhozu a dvojboji ve třech věkových kategoriích je toho důkazem. V trhu 11. místo, v nadhozu dokonce 7. místo! Ročníkový vrstevník Lenky Orságové má také ještě dva roky juniorské praxe před sebou. Pokud včas pochopí výhody vícefázových tréninků po celý kalendářní rok s dostatečnou regenerací, může počítat se stabilním místem v reprezentačním výběru.

Zbyněk Dub v HK o 62 kg měl nominaci víceméně jasnou. I zde šla prognóza „k čertu“. Ze 12.místa nakonec při tak silné konkurenci umístění až na 20 místě. A to je zklamání. Zbyněk startoval proti předpokladům o den dříve, snižoval svoji hmotnost - ne vlastní vinou - na poslední chvíli. Přesto je jasné, že na konkurenci v této HK nestačí. Plánované umístění do 12. místa obsadili závodníci s 250 kg ve dvojboji a na takový výkon Zbyněk ještě nemá. I zde je nutné přistoupit k vícefázovým tréninkům podpořeným řízenou regenerací a tréninkovým úsilím v padesáti týdnech ročně. Umístění v jednotlivých disciplínách nebudu komentovat.

Tomáš Matykiewicz měl být naším hlavním „koněm“. Od prosincového ligového finále družstev mládeže nestartoval a mohl se tak nerušeně připravit na nejdůležitější závod roku. 16. 6. si odskočil otestovat formu do Mödlingu, kde zvládl při TH 99,5 kg výborných 332,5 (145, 187,5). Bylo jasné, že HK do 94 kg je už pro něho minulostí. Předvedený výkon napovídal umístění do 8. místa. Bohužel se Tomáš těžko při soutěži vyrovnával s pozdním příletem do dějiště MSJ (do postele se dostal kolem třetí hodiny ranní, v 11.00 hodin začalo vážení. Dva měsíce staré vzpěračské boty také nepřispěly k přesnosti předvedeného výkonu. Propad ve dvojboji o celých 15 kg (10 kg v nadhozu) je silným tabákem i pro otrlé fanoušky vzpírání. Tomáš prožil vrchol sezóny na nevýznamném turnaji v Rakousku. Absence na mistrovství ČR mužů, 1. kole 1.ligy či mládeže byla zbytečná. Chybí alespoň minimální „vyzávoděnost“. Jedna soutěž před vrcholem sezóny nestačí...

Tomáš může, dle mínění odborníků, následovat ve výkonnosti svého slavného otce Bruna, několikanásobného medailistu z ME-MS. Pod odborným vedením by k tomu mohlo dojít. Nic jiného bychom si nepřáli.

Výše uvedené závodníky čeká začátkem září ve švédském Kalmaru start na MEJ. Můžeme jen doufat, že tolik potřebná umístění alespoň do 6. místa, se nám již nebudou vyhýbat. Nominace bude pravděpodobně rozšířena o stále se lepšícího Petra Hejdu z PSKO Praha a Martina Kubicu z SKV Baníku Havířov. Vedením juniorské reprezentace byl pověřen Pavel Sobotka.

Překonané české rekordy:

Jméno Karegorie Disciplina
Slabý Petr J-18 a J-20 Trh - 92,5 kg
  J-18, J-20, muži Nadhoz - 122,5 kg
  J-18, J-20, muži Dvojboj - 215,0 kg

Dále doporučujeme vaší pozornosti výsledky z MS juniorů a juniorek na těchto adresách.

Stažení výsledků

Stránky řecké federace