Odkazy

V pátek 28.6.2019 se ve spolupráci s ČSV a pod taktovkou IWF konal vzdělávací seminář, určený především trenérům vzpírání, ale byl zdarma otevřen všem zájemcům o tuto problematiku. Trenéři měli možnost shlédnout přednášky o fyziologii fungování těla, periodizaci a plánování sportovního tréninku, metodiku nácviku speciálních vzpěračských tréninkových prostředků, novinky v IWF Antidoping Policy 2019. V neposlední řadě bylo trenérům umožněno vyzkoušet si moderní přístroje na FSpS, které umí diagnostikovat úroveň rozvoje silových schopností, složení těla a posoudit rovnováhu při vykonávání pohybů a rozložení tlaků na chodidlech při chůzi. Sobotní i nedělní přednášky byly taktéž pro trenéry vzpírání zdarma, ale vzhledem k náročnému programu se mnoho trenérů víkendového programu nezúčastnilo.

 

Soutěže CWO2019 byly rozděleny do tří dnů a konaly se od pátečního odpoledne do nedělního večera. Otevřeno bylo 11 hmotnostních kategorií, ve kterých bojovalo celkem 91 závodníků ze 4 států (CZE, SVK, RUS, ITA). Soutěžilo se v kategoriích „OPEN - jednotlivci“ a „OPEN - TÝMY“. HK do 59 kg ovládla Petra Žampová s výkonem 154 kg ve dvojboji. V HK do 64 kg zvítězila Ivana Horná s výkonem 177 kg ve dvojboji. V HK do 71 kg se očekával souboj Lenky Kenisové, Niny Rondzikové a reprezentantky Simony Hertlové. Simoně vyšla úvodní disciplína, kde postupně zvládla v základu 82 kg a poté 86 kg v trhu (třetí pokus na 90 kg byl neúspěšný). Štěstí ale Simonu opustilo v nadhozu, kde nezaznamenala ani jeden úspěšný pokus na 100 kg. Šance na vítězství se tedy obrátila na Ninu Rondzikovou, která v trhu zaznamenala 3. pokusem 84 kg a v nadhozu 105 kg. Součtem 189 kg se stala vítězkou před Lenkou Kenisovou, která součtem 173 kg (75 kg v trhu a 98 kg v nadhozu) za tým „Dravci Nový Hrozenkov“ obsadila druhou příčku. Nejúspěšnější závodnicí v HK do 76 kg se stala Elizaveta Zelentsová s celkovým počtem vzepřených kil 186 kg (85 + 101 kg). Absolutní vítězkou žen se v přepočtu na Sinclairovy body stala Nina Rondziková.

V kategorii mužů byly také vidět parádní výkony. V nejlehčí kategorii CWO2019 do 73 kg zvítězil slovenský reprezentant Sebastian Cabala dvojbojem 270 kg (124+146 kg). Velký souboj proběhl v kategorii do 81 kg, kde Mahovský David nakonec porazil svého reprezentačního kolegu Petra Stránského. Ačkoliv v soutěži jednotlivců byli soupeři, oba společně bojovali za tým „První Sportovní Klub Prciny“ společně s Petrem Marečkem a Josefem Kolářem. Petr Mareček nenašel soupeře v kategorii do 89 kg a stal se s dvojbojem 297 kg jasným vítězem. HK do 96 kg měla na programu další zajímavý souboj: Tomáš Hrančík Vs. Josef Kolář. Vítězně nakonec z tohoto souboje odešel Tomáš Hrančík s výsledkem 317 kg a druhý zůstal Josef Kolář s výsledkem 305 kg. Na třetím místě v kategorii do 96 kg se umístil technický ředitel soutěže CWO2019 Petr Sedláček s výkonem 280 kg. HK do 102 kg ovládl český reprezentant Jiří Gasior, organizátor soutěže CWO2019 a zároveň předseda akademické sportovní komise vzpírání při České asociaci univerzitního sportu, s výkonem 318 kg ve dvojboji. Porazil slovenského borce Jána Marka Trebichavského, který dosáhl výkonu rovných 300 kg. HK do 109 kg opět nabídla pořádný souboj mezi Janem Hanáčkem a Samuelem Paulusem ze Slovenska. Z vítězství se nakonec radoval Jan Hanáček s výkonem 292 kg ve dvojboji před Paulusem s 286 kg. Jiří Orság v HK nad 109 kg se zúčastnil soutěže pouze jako člen týmu „Organizátoři“ a výkonem 160 kg + 220 kg připravil závěrečnou exhibiční show pro CWO2019. 

Do soutěže „TEAM OPEN“ se přihlásilo celkem 16 týmů! Každý tým se skládal ze čtyř závodníků a započítával se celkový součet tří nejlepších výsledků – bodů ve družstvu. Povolená byla i smíšená družstva (u žen se započítával Sinclairův přepočet x 1,5). Týmovou soutěž ovládl tým „První Sportovní Klub Prciny“ ve složení Mareček, Stránský, Mahovský a Kolář s celkovými 1062 b. Na druhém místě se umístil slovenský tým „Alfa“, ve složení Cabala, Horná, Trebichavský a Paulus s 1029 b. O pouhé 2 body skončil na třetím místě tým „Organizátoři“, ve složení Orság, Gasior, Králová a Vostal (1027 b.).

Součástí soutěže CWO2019 bylo i 2. Akademické mistrovství ČR ve vzpírání, kterého se zúčastnilo celkem 38 závodníků ze škol: ČZU Praha, MU Brno, VŠB Ostrava, UK Praha, UHK, VŠE Praha, MENDELU Brno, UPCE, UJAK Brno, UP Olomouc, ČVUT Praha a UK-FL Plzeň.

Výsledky všech kategorií naleznete na: https://www.powerlifter.cz/czech-weightlifting-open-2019-brno-s1359.aspx?tab=absolute

Videa ze soutěže naleznete zde: https://www.youtube.com/results?search_query=peter+jan%C3%A1k

 

Děkujeme pořadatelům Fakultě sportovních studií MU, České asociaci univerzitního sportu (ČAUS) a Českému svazu vzpírání (ČSV).

 

Tereza Králová

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.