Odkazy

Evropská vzpěračská federace oslaví v září letošního roku 50 let svého vzniku. Stalo se tak v termínu ME-MS ve Varšavě, které se konalo ve dnech 20. – 28. 9. 1969. Dobře si na situaci, která kolem vzniku samostatné EWF panovala, pamatuji. Byl to můj první start na těchto soutěžích. Vedení tehdejšího FIH (k přejmenování na IWF přišlo až v roce 1972) si nepřálo samostatnou organizaci zastupující Evropu. Nevidělo v EWF spoluhráče, ale konkurenta. Přípravy tohoto aktu se konaly v utajení. U vzniku EWF byli za naši stranu Bedřich Poula, tehdejší předseda Československého svazu vzpírání, Karol Wiener, předseda Slovenského svazu vzpírání a MUDr. Jaroslav Čech, reprezentační lékař. K tomuto výročí se na tomto místě vrátíme v termínu září, kdy se očekává vrchol oslav.

Za 50 let existence této organizace se nestalo, aby se na vybojovaných medailí podílelo 21 států (W+M).V letech 1969 – 1987 soutěžili v 10 hmotnostních kategoriích pouze muži. Dnes se bojuje o medaile ve 20 hmotnostních kategoriích (10W + 10M). Přesto podíl na dělbě medailí je mimořádný. Do medailových pozic se dostává i tzv. outsider. Tak silně se promítá nekompromisní a tvrdá politika IWF v boji proti dopingu. Mnozí funkcionáři z předních funkcionářských pozic národních a mezinárodních federací věří, že se se sport chystá vstoupit do nové éry.  Ursula Garza Papandrea,prezidentka USA vzpírání a viceprezident výkonné rady IWF prohlásila „To není anomálie, ale předzvěst, jak bude vypadat budoucnost vzpírání“. Nechci nikomu brát iluze, podobně silná prohlášení bylo možné slyšet při předešlých dvou změnách hmotnostních kategorií v letech 1993 a 1998 a přesto muselo dojít ke změně třetí. Pravda, nikdy v historii nedošlo k tak tvrdým opatřením, aby byly diskvalifikovány v takové míře i národní federace. K očistě vzpírání dnes přispívá i systém individuální kvalifikace na olympijské hry.Základním prvkem ze strany IWF je osmnáctiměsíční kvalifikační období před OH v Tokiu 2020, kdy se závodník musí povinně zúčastnit minimálně šesti turnajů zařazených do třech výkonnostních kategorií „zlatá“ + „stříbrná“ + „bronzová“. Celkový počet bodů a počet bodů v HK každého potencionálního kandidáta vybojovaných v rámci těchto turnajů, určí konečnou nominaci konkrétních závodníků. Každý kandidát je tedy 18 měsíců pod dohledem WADY. To je problém zhruba 150 vzpěračů a vzpěraček, kteří nařízení nerespektovali nebo podcenili a to byl důvod, který rozhodl o jejich absenci v posledních několika měsících v soutěžích IWF.

Boj proti dopingu se stává bojem věčným. Vždy se najde hříšník, který do toho půjde, protože když to vyjde, tak to stojí za to. Dvakrát se v minulosti vyhlašovali doživotní diskvalifikace za porušení sportovní etiky, dvakrát byl doživotní trest upraven ve prospěch dopujícího sportovce. Pro nás doping, pro jiné lék, který se nikdy nepřestane vyrábět, pokud ano, je nahrazen účinnější variantou. Šedou eminencí se ve sportu stali nadnárodní výrobci a distributoři léků a jen se můžeme ptát, jakou měrou se na sportovním byznysu podílí.       

 

Účastníci kongresu EWF při ME v Batumi, Mgr. Petr Krol sedí druhý zleva

Účastníci kongresu EWF při ME v Batumi

Mgr. Petr Krol sedí druhý zleva

 

Karel Prohl