Odkazy

V letošním roce jsme v sedmi věkových kategoriích překonali 171 národních rekordů.Nedostalo se na rekordy v mladších žácích a juniorkách do 20 let. To jsou kategorie hrubě zaostávající za ostatními. Rekordmanem mezi rekordmany je František POLÁK (HSU), který překonal 33 rekordů (25x M17+4xM20+4xM). Během své krátké kariéry překonal již 81 národních rekordů. Činili se, Dominik ORAČKO (SOK) s 24 rekordy (M15) a Vendula ŠAFRATOVÁ (HSU) s 20 rekordy (W17). Shodou okolností se jedná o letošní medailisty z vrcholných evropských a světových soutěží a zřejmě o největší svazové talenty. Vendula je ročník 2004 a v kategorii do 17 bude překonávat rekordy ještě 3 roky. V kategoriích Masters si nejlépe vedli Lenka KENISOVÁ (SNH) s 19 rekordy (ví o tom?), Martina BOULOVÁ (SLP) a Petr KOLÁŘ (BOH), oba překonali po 12 rekordech. V cílových kategoriích žen a mužů se zapsali do rekordních listin 1x Simona HERTLOVÁ (SBO), 1x Petr PETROV (ZDB) a výše zmíněný František POLÁK se čtyřmi rekordy. V jednotlivých věkových kategoriích bylo překonáno 46x WM, 30x MM, 27x W17, 26x M15, 26x M17, 9x M20, 5x M, 1xW.   Na výsledném počtu 171 nových rekordů se podílí 24 závodnic a závodníků z 12 oddílů – klubů Českého svazu vzpírání. SKV OZ Horní Suchá si připisuje 54 rekordů, Sokol Nový Hrozenkov 32, Baník Sokolov 26, Bohemians Praha a Slavoj Plzeň 1899 po 12 rekordech atd. Posledním rekordem v letošním roce je výkon Dominika Oračka (SOK) z F-ligy starších žáků ze dne 8. 12. 2018 v trhu 143 kg v kategorii M15/+94 kg.

 

Protože končí jedna éra, dovolím si zveřejnit abecedně všechna jména, která o rekordní výkony letos zasloužila: 12x Boulová Martina (SLP), 1x Hertlová Simona (SBO), 2x Jadrníčková Pavla (ZDB), 19x Kenisová Lenka (SNH), 12x Kolář Petr (BOH), 1x Kubíková Marie (OST), 5x Magdolen Anton (OST), 5x Mareček Petr (BOS), 1x Matík Ludvík (HSU), 23x Oračko Dominik (SOK), 1x Petrov Petr (ZDB), 3x Picková Květa (HAN), 33x Polák František (HSU), 3x Polhoš Marek (SOK), 3x Prchalová Michaela (MEZ), 1x Prohl Karel (ZDB), 4x Slabý Petr (SNH), 20x Šafratová Vendula (HSU), 3x Türbová Kateřina (TEP), 5x Vojvodík Karel (SNH), 3x Zajan Jan (TEP), 4x Zronková Daniela (ROT), 2x Žampová Petra (APK).

    

Všechny rekordy budou k 31. 12. 2018 odsunuty do historie. Překvalifikováním hmotnostních kategorií začneme Novým rokem novou etapu vývoje vzpírání. Doufejme, že šlo o poslední změnu hmotnostních kategorií v naší olympijské existenci. K termínu 30. 4. 2019 bude Soutěžní komise ČSV pozorně sledovat výkony ve všech věkových kategoriích a ty nejlepší budou vyhlášeny základními rekordy. Bohužel se do tohoto termínu nekoná žádný republikový šampionát jednotlivců, který by měl patřit pro každého závodníka mezi roční vrcholy. Před každým turnajem bude nutné mít k dispozici aktualizovanou rekordní listinu, doporučuji uvádět přesný čas nového rekordního výkonu. V minulosti se při změnách hmotnostních kategorií několikrát stalo, že v soutěžích družstev rozdělených do více skupin, došlo k překonání rekordu na dvou místech. O majiteli rekordu rozhodl čas, kdy byl překonán.  Veteráni budou mít pravděpodobně za sebou jen 1. kolo ligy Masters (muži), někteří v průběhu roku nastupují i v ligových soutěžích žen a mužů, přesto bych se přimlouval nechat jim rok 2019 volný, pouze s registrací nejlepších výkonů a základní rekordy vyhlásit k 1. 1. 2020. V jiných případech nás čeká těžko zvládnutelná tsunami rekordů. Musíme mít na mysli, že se o dvě zvyšuje počet hmotnostních kategorií ve všech registrovaných věkových skupinách. V 8 základních věkových kategoriích (W17, W20, W, M13, M15, M17, M20, M) se bude jednat o 240 rekordů a v kategoriích veteránů se může jednat až o 510 rekordů (určitě nebudou obsazeny všechny možnosti, které veteráni mají k dispozici). Pokud se nemýlím, momentálně registrujeme v rekordních listinách 557 výkonů! Zatím neznáme kompletní sestavu HK v mladších a starších žácích. Samozřejmě bude určitou dobu trvat dostat se v počtech na dnešní úroveň. Je mi líto rekordů, které do dnešní podoby krystalizovaly tenkrát 20 let a nyní odejdou do historie. Světový punc mají rekordy Jiřího Orsága, ale ten má možnost realizovat svojí sílu i v příštích měsících. Mnozí rekordmani tuto možnost již ale nemají a jejich jména budou zapomenuta. V několika HK v cílových věkových kategoriích mužů a žen máme rekordy na slušné mezinárodní úrovni, bohužel je také ztrácíme.

 

Karel Prohl