Odkazy

Iránský vzpěrač Kianoush Rostami, olympijský vítěz 2016 v HK do 85 kg, se na druhý pokus dostal přes vízovou překážku a na blížícím se mistrovství světa bude startovat. Jen připomenu, že minulý týden prodal svoji zlatou olympijskou medaili a výtěžek z prodeje věnoval postiženým ze zemětřesení, které postihlo část Iránu.

 

Dnes 25. 11. 2017 začíná v Anaheim Convention Center, zasedání Výkonné rady IWF, které bude ukončeno v neděli. V pondělí se bude konat kongres IWF. Nezávislé komise předloží své návrhy na očistu vzpírání od dopingu. Minulý měsíc bylo potvrzeno, že IWF předá antidopingový program nezávislému zkušebnímu úřadu jako základní kámen svých plánů na vyčištění sportu a udržení si svého místa v programu olympijských her.

 

Severní Korea se nezúčastní světového šampionátu. Škoda, v několika hmotnostních kategoriích měly reálné šance na zisk zlatých medailí. Z letošních světových tabulek vyplývá, že to pro ně mohl být nejúspěšnější šampionát v historii. Zákazem startu pro devět národních federací, se otevřely možnosti pro další sled. Za bojkotem musíme vidět zhoršující se politickou situaci mezi USA a Severní Koreou. Svoji roli zde určitě také hraje odebrání mistrovství světa juniorů do 20 let, které se mělo v příštím roce v Severní Koreji konat a bylo přemístěno do Uzbekistánu.

 

Revoluce se chystá pro příští rok v ženském vzpírání v islámských zemích. Ženy Iránu a Saudské Arábie se premiérově zúčastní mezinárodní soutěže. Dojednává se start reprezentace USA na mezinárodním turnaji Fajr Cupu v Ahvazu (Irán) v příštím roce. Ali Moradi, prezident vzpěračské federace Iránu, požádal USA o vyslání ženského týmu. Výkonný ředitel vzpěračské federace USA Phil Andrews přislíbil vyslání i technických úředníků a specialistů – trenérů žen.  Není vyloučeno mezistátní utkání žen Irán: USA. IWF v roce 2011 změnila pravidla pro soutěžní oblečení (dres), tak aby umožnila start muslimským ženám. Povolila UNITARD (těsný jednodílný oděv s dlouhými nohavicemi a rukávy) představující celé tělo zahalené, včetně HIDŽÁBU (šátku).

 

Dne 16. 11. 2017 vyzvala Světová asociace olympioniků (World Olympians Association) olympioniky všech zemí k registraci a získání certifikátu účastníka olympijských her. Do včerejšího dne tak učinilo více než 10 000 sportovců z celého světa.

 

Televizní přenos z mistrovství světa bude pravděpodobně možné sledovat na našem webu (www.vzpirani.cz). Soutěže začínají v úterý 28. 11. 2017. Naše výprava odlétá v 7.10 hodin pondělí přes Paříž a v Los Angeles bude v 13.00 hodin. Přivítat je můžeme 7. 12. v 14.20 hodin na letišti Václava Havla v Praze. Časový posun mezi Prahou a Los Angeles je +9 hodin a teploty se v místě konání MS pohybují kolem 20° Celsia. Denní vstupenka stojí 30 USD, permanentka 240 USD. Pokud máte zájem i o vstup do tréninkové haly a získat místo v hledišti, odkud je dobrý výhled na probíhající soutěž, zaplatíte 100 USD/den a 800 USD/na celý šampionát. Jako prémii dostanete tašku Eleiko Drawstring.

 

Karel Prohl