Odkazy

Do konce roku nás čekají ještě tři důležité finálové boje v soutěžích družstev mladších žáků v Bohumíně (společně s mis. ČR jednotlivců), starších žáků (Havířov) a juniorů v Holešově. Také nás čeká několik tradičních Velkých cen – pořadatelé Start Plzeň 18.11. + Slavoj Plzeň 2.12. + Rotas Rotava a SOU Boskovice 9.12. + TAK Hellas Brno 16.12.2017. Soutěž v Brně je poslední oficiální v letošním roce a od ledna můžeme začít psát další kapitolu naší 125 leté (2018) historie.

 

Naše reprezentace odlétá na mistrovství světa do Anaheimu 27.11. Šampionát je v pořadí 83. (mužů) a 26. (žen). V HK do 69 kg nás bude reprezentovat Petr Petrov, do 105 kg Jiří Gasior, v HK přes 105 kg Kamil Kučera a Jiří Orság. Trenérem je Pavel Ivanič a kongresmanem Mgr. Petr Krol, předseda ČSV a Vicepresident IWF. Televizní komentátor Štěpán Škorpil nám v neděli při své návštěvě na mistrovství ČR žen potvrdil zrušení televizního přenosu na Eurosportu.

 

IWF na svých webových stránkách uvedla, že ve dnech 11.-14.11.2017 rokovala sportovní komise (SPC) IWF v Lausanne a odsouhlasila doporučení pro vedení IWF, která by měla pomoci očistit náš sport od dopingu a ochránit čisté sportovce v bojích o tituly mistrů. Pětičlenná komise se zabývala programem OH v Tokiu (2020) včetně olympijského kvalifikačního systému, formátu soutěže, počtu vzpěračů v jednotlivých HK, počtu a určení rozsahu hmotnostních kategorií M+W. SPC doporučila individuální kvalifikaci na OH ve zkráceném termínu 18 měsíců, během kterých se budou konat dva světové šampionáty. Pro vzpěrače, kteří se chtějí ucházet o start na OH, budou tyto šampionáty povinné. Ze statistiky bylo zjištěno, že například Ilya Ilyin, světový rekordman a dvojnásobný olympijský vítěz, v období mezi léty 2008 – 2012 soutěžil pouze dvakrát. To se týká také dvou čínských olympijských vítězů z minulého roku, Long Qingquan (56 kg) a Shi Ziyong (69 kg) mezi lety 2012 – 2016 vystoupili v soutěžích IWF jen 3x. Nízká frekvence startů na mezinárodní úrovni zvyšuje nebezpečí užití dopingu u závodníka. V každé z hmotnostních kategorií bude na startu OH maximálně 14 závodníků (bez skupin „B“). Maximální počet olympioniků z jednoho státu se snižuje z 6+4 na 4+4. Nebude možné dublovat HK dvěma závodníky jednoho státu.

Komise zkoumá další možný vývoj v soutěžním řádu IWF. Nejsou vyloučeny po roce 2020 zásadní změny týkající se počtu a rozdělení HK, nových disciplín, systémů soutěží (např. smíšená družstva). Cílem je očistit náš sport, učinit jej přitažlivým pro širokou veřejnost a zejména mladou generaci. Návrhy komise SPC budou předloženy ke schválení na kongresu IWF v Anaheimu, který se koná ve dnech 25. – 26.11.2017.

 

President IWF Tamás Ajánse sešel v Kazachstánu se zástupci devíti diskvalifikovaných států. Jednání se týkalo antidopingových programů a změn, ke kterým ve jmenovaných zemích musí přistoupit k očištění sportu. Vzpěrači v těchto zemích budou po dobu trvání DQ monitorováni mezinárodní antidopingovou komisí.  

 

Olympijský vítěz Kianoush Rostami (Irán)oznámil, že z humanitárních důvodů prodal zlatou medaili vybojovanou v Riu v minulém roce. Peníze, který tím získal, věnoval obětem zemětřesení z 12.11.2017. Při zemětřesení, které zasáhlo i příhraniční území Iráku v hodnotě 7,3 zemřelo nejméně 452 obyvatel.

"Považuji za svou povinnost učinit krok, jakkoli malý, abych pomohl svým milovaným spoluobčanům, kteří trpí v důsledku zemětřesení," řekl Rostami.

Je také dvojnásobným mistrem světa a na OH v Londýně (2012) vybojoval stříbrnou medaili. V minulém roce jej IWF vyhodnotil nejlepším vzpěračem olympijské sezony. Jeho problém se získáním víza do USA, které by mu umožnilo start na blížícím se mistrovství světa, stále trvá.

 

Karel Prohl